Bu haber kez okundu.

TSE Nedir? TSE’nin Açılımı Nedir?

TSE’nin açılımı, Türkiye Standartları Enstitüsü'nün kısaltmasıdır.

Bu organizasyon, Türkiye’deki hizmet standartlarını belirleme amacıyla 1960 yılında kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan TSE, her türlü madde ve mamul ile ilgili usulleri belirleyen kurumdur.

TSE, Bir kamu kurumudur. Standartlara uygun olan kaliteli ürün bilincinin yerleştirilmesi ve arttırılması için hizmet vermektedir. Aynı zamanda tüketicilerin can ve mal güvenliğini korumalarını da sağlamaktadır.

Ürünler hazırlanırken TSE'nin belirlemiş olduğu usullere göre hazırlanması gerekir. Bu usullere uygun olan ürünlerde TSE ibaresi bulunur.

(TSE) - Türk Standartları Enstitüsü, gerekli yeterlilikleri sağlayan işletme ve markalara Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi vermektedir. Verilen bu belgenin geçerlilik süresi 1 yıldır. Bu belgeyi alan işletmeler, yapılan anlaşma gereği ürünlerinde TSE amblemini kullanma hakkına sahip olurlar.

TSE 1960 yılından bu yana her üretilen ürünün denetlemesini yaparak ürünlerin satışına izin veriyor. İnsanlar alışveriş yaparak ürünlerin TSE damgalı olup olmadığını kontrol ediyor. Bunun sebebi, üretilen ürünlerin usullere göre üretilip üretilmediğini öğrenmek içindir.

TSE'nin onay vermediği ürünlerin satışı yapılabiliyor. Fakat fark edilmesi durumunda büyük yaptırımlar uygulanıyor. TSE tüm üretilen maddelerin denetlemesini yaparak, ürünlerin onayını veriyor. Onay verme işlemleri sonrası ürünler daha fazla sayıda üretilerek, satışa sunulabiliyor. Ürünler bu şekilde tüketiciyle buluşmadan, TSE tarafından denetleniyor.

Peki TSE Belgesi Ne İşe Yarar?

TSE Belgesi, aslında üretimde yeterlilik sertifikasıdır. Bu belgeyi alan kuruluşlar mamullerine TSE logosu ekleyerek ticari markasını koruma altına almış ve standart bir kaliteyi resmi bir kuruma tescilletmiş olur. TSE’nin en büyük misyonu, ulusal ve uluslararası düzeydeki ticaretin daha sağlıklı ve daha kaliteli olmasını sağlamaktır.

Rekabet gücünü arttıran Türk Standartları Enstitüsü standardizasyon, uygunluk değerlendirme ve kontrol faaliyetlerini ölçerek toplumsal yaşam düzeyinin yükselmesi için çalışır.

TSE, uygunluk belgesi verdiği işletmeleri kapsamlı bir denetleme sürecine tabii tutarak daha sağlıklı ve güvenilir bir hizmetin verilmesini sağlar.

TSE Belgesi Almanın Faydaları

TSE tarafından Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi verilen bir işletme;

•            Mevzuatların uygulanması konusunda çalışmalar yaparak standartları hizmetlerine adapte eder.

•            Standart gerekliliklerini kurum bünyesine dâhil ederek bu konuda kalifiye elemanlar yetiştirir.

•            Tüketicilere güven aşılayarak müşteri memnuniyetini sağlar.

•            Piyasada güvenli bir marka olarak bilinir ve marka adını daha da kuvvetli hale getirir.

•            Tüketicilerin can ve mal güvenliğini korur.

•            Tarafsız, bağımsız, etkin ve verimli bir şekilde hizmet vererek kaliteden ödün vermez.

•            Standartlara uygun ve kaliteli ürünlerin piyasada dolaşımını kolaylaştırır.

•            Diğer ülkelerdeki standart belgelerini takip ederek olumlu özellikleri kendi yönetim sürecine adapte eder.

•            Kaliteli ürün bilincinin toplumun büyük bir kesimine yayılmasına yardımcı olur.

•            Uluslararası standart kurumları ile iyi ilişkiler geliştirir.

•            Standartlara uyum sağladığı için denetlemelerde herhangi bir sorun yaşamaz.

TSE Belgesi Nasıl Alınır?

TSE belgesi, TSE bölge temsilcilerine veya bölge müdürlerine başvurularak alınır. TSE bölge temsilcilerine veya müdürlerine başvuru işlemi, TSE resmi web adresinden yapılır. TSE belge alımı için başvuruda bulunan işletmelerin;

Kalite kontrol kabiliyeti, Kalite kontrol becerilerinin sürekliliğini sağlayacak olan bir sisteme sahip olmadığı, Standardın öngördüğü kurallara uygunluğu TSE yetkilileri tarafından test edilir. Üretim yeri analizi sonucundan standartları karşılayan işletmelere 1 yıl geçerli olmak üzere Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi verilir.

Başvuruda bulunan işletmeler, ölçme değerlendirme sürecinde aşağıdaki basamaklardan geçer:

•            Ürünlerin imal edildiği alanların TSE standartlarına uygunluğuna bakılır.

•            Sistemin devamını sağlayacak kalite yönetim ağının işleyişi incelenir.

•            Kalite yönetim ağı kontrol edilir.

•            Standardın belirlediği kalite incelemeleri gerçekleşir.

•            İncelemeler, geriye dönük tetkiki gerçekleşecek şekilde kayıt altına alınarak muhafaza edilir.

•            Standartların gerekliliğini karşılayıp karşılamadığını anlamak için testler yapılır.

•            Test ve deney sonuçları olumluysa ve üretim süreçlerinde herhangi bir sorun yoksa 1 yıl geçerliliği olan TSE Belgesi temin edilir.

TSE Belgesi almak isteyen marka ve işletmeler, belgelendirme hizmeti veren profesyonel danışmanlık firmalarından hizmet desteği alabilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.